Strona główna/Aktualności/31 maja - Światowy Dzień bez Papierosa

31 maja - Światowy Dzień bez Papierosa

31 Maja 2020
31 maja - Światowy Dzień bez Papierosa

Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. Święto to stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form
konsumpcji tytoniu na całym świecie.
Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie. Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). W Polsce, co roku 70 000 mieszkańców naszego kraju umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8 000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.
Papierosów nie można palić „bezkarnie”. Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo- skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą chorobę obturacyjną płuc), chorobę Crohna, steoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerek.
Wprowadzone zakazy palenia tytoniu w miejscach publicznych mają na celu ochronę osób niepalących przed biernym paleniem. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego, w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu oraz na dworcach.
Światowy Dzień bez Papierosa w 2020roku przebiega pod hasłem „Ochrona młodzieży przed manipulacjami w przemyśle i zapobieganie jej używania tytoniu i nikotyny”.

Szkolne Koło PCK

do góry