Strona główna/Aktualności/9 Maja - Dzień Europy

9 Maja - Dzień Europy

8 Maja 2020
9 Maja - Dzień Europy

Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.

Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już w rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Deklaracja Schumana - 9 maja 1950 r. | Unia Europejska

Aby uczcić Dzień Europy, na początku maja instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu. Lokalne przedstawicielstwa UE w Europie i na całym świecie organizują szereg wydarzeń, w których wziąć udział mogą wszyscy zainteresowani.

Każdego roku tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Dnia Europy oraz w działaniach mających na celu informowanie społeczeństwa o UE.

UE na slajdach

Slajdy z tej prezentacji przedstawiają podstawowe informacje o UE. Wyjaśniono na nich specyfikę, cele i zasady działania Unii Europejskiej.

Prezentacja

Źródło: https://europa.eu/european-union/documents-publications/slide-presentations_pl

Nauczyciele języków obcych  w naszej szkole proponują zainteresowanym uczniom udział w konkursie”Wirtualna podróż po Europie”.  Dla  klas 3 - 5  zaplanowano wykonanie plakatów na temat Dnia Europy ilustrującego znane budowle w Europie, typowe dania, czy charakterystyczne stroje krajów członkowskich krajów Unii Europejskiej, natomiast klasy 6-8 zachęcamy do stworzenia krótkich prezentacji multimedialnych dotyczące ciekawostek o krajach Unii. Prace uczniowskie zostaną  umieszczone na stronie naszej szkoły. Wszystkie  osoby , które przygotują prezentacje lub plakaty  zostaną nagrodzone ocenami z języka . Prezentacje można wysyłać do nauczycieli języków obcych w naszej szkole.

Leszek Herman