Dzień Głośnego Czytania
1 Października 2021
29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone w 2001 r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie dzieciom na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo, a przede wszystkim rozwija wyobraźnie i buduje więzi międzyludzkie. Głośne czytanie trenuje także mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować psychiczną równowagę. Niektórzy twierdzą, że również odmładza i wygładza zmarszczki poprzez rozluźnianie mięśni twarzy. Warto czytać dzieciom, seniorom, chorym czy ukochanej osobie.
Jakie korzyści płyną z głośnego czytania dziecku?
1. To cudowny sposób na wspólne spędzenie czasu i zbudowanie prawdziwej, trwałej więzi z dzieckiem. To chyba najważniejsza zaleta wspólnego czytania!
2. Chyba nie trzeba przypominać, że czytanie rozbudza wyobraźnię, ale również ciekawość świata.
3. Dzieci, którym rodzice czytają od dzieciństwa, szybciej same uczą się tej umiejętności.
4. Głośne czytanie może być świetnym sposobem na rozwiązanie problemów wychowawczych. Wiele książek opowiada o przeróżnych problemach dzieci: tolerancji, pojawieniu się rodzeństwa, adaptacji w przedszkolu, szkole. To okazja do dyskusji i wyciągania wniosków z przygód książkowego bohatera.
W naszej szkole w ramach obchodów Dnia Głośnego Czytania pani bibliotekarka Teresa Błasiak była gościem na lekcjach w klasie 2b, gdzie głośno przeczytała fragment książki Andrzeja Maleszki „ Czerwone krzesło”. Przygody rodzeństwa: Kukiego, Filipa i Tośki „wciągnęły” słuchaczy w świat wyobraźni.
Klasa 2b we wrześniu wypożyczyła najwięcej książek z biblioteki szkolnej, a uczennica tej klasy Martyna Kaleta została najlepszą czytelniczką i otrzymała w nagrodę piękną książkę.
Teresa Błasiak