Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Dzień liczby Pi - święto matematyki w szkole/Dzień liczby Pi - święto matematyki w szkole

Dzień liczby Pi - święto matematyki w szkole

20 Marca 2022
Dzień liczby Pi - święto    matematyki w szkole

14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo ponieważ w notacji amerykańskiej datę tę zapisuje się jako 3.14 (marzec. 14), co kojarzy się z przybliżeniem liczby Pi co stanowi jej przybliżoną wartość. Pi stało się tematem wierszy, piosenek, filmów. Jej urokowi uległo wielu wielkich matematyków i amatorów, niektórzy poświęcili większą część swojego życia na obliczenie jej dokładnej wartości. Doszukiwano się jakiejś prawidłowości w rozwinięciu dziesiętnym, ale na próżno szukać w niej regularności. Pomimo badań wciąż pozostaje tajemnicza. Postanowiliśmy godnie uczcić dzień najsłynniejszej liczby na świecie. 
Uczniowie klas od 4 do 8 wzięli udział w rywalizacji międzyklasowej wykonując różne zadania: plakat  z hasłem reklamowym Matematyka - Królowej Nauk,  model liczby Pi z papieru, przedmioty / mebel, budowla /w kształcie litery Pi oraz prezentacje w dowolnym programie  z ciekawostkami o liczbie Pi, konkurs  „Pi-przebranie” - uczniowie mogli w tym dniu prezentować przebrania inspirowane liczbą oraz konkurs  „Pi razy drzwi” - udekorowanie drzwi sali lekcyjnej.
Na lekcjach matematyki uczniowie przekonali się również, że liczba Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy. W tym celu mierzyli sznurkiem obwody oraz średnice dużych i małych okrągłych przyniesionych z domu przedmiotów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie. Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia! Pojawiło się nawet kilka wyników 3,14. W ramach zabawy wymyślano jak największą ilość wyrazów, w których ukryte zostało Pi. Rekord wyniósł 160 wyrazów zawierających cząstkę Pi.
Zaplanowano też konkurs na recytowanie z pamięci rozwinięcia liczby Pi (dotychczasowy światowy rekord wynosi około 100 tysięcy miejsc po przecinku). Paweł Oślizło z klasy 7a  zapamiętał 137 cyfr po przecinku i ustanowił tegoroczny rekord szkoły. Drugie miejsce zajęła Lena Gruszka  z klasy 7B / 130 cyfr/ zaś trzecie  Kamila Wolak z kl.8a / 107 cyfr/.
Uczniowie poznali także,  że Wisława Szymborska (laureatka Literackiej Nagrody Nobla) liczbie Pi poświęciła jeden ze swoich wierszy .Po zaciętej i przede wszystkim wyrównanej rywalizacji najlepszą z klas okazała się klasa 8A. Na kolejnych miejscach uplasowały się kolejno klasa 7B oraz klasa 8B.
Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

Nauczycielki matematyki

do góry