Dzień nauk ścisłych - „Piękny Piątek z π”
19 Marca 2025
„Podziwu godna liczba Pi”, będąca również tematem wiersza Wisławy Szymborskiej, promowała w szkole matematykę i nauki ścisłe dokładnie 14 marca (piątek), co zgodnie formatem zapisu daty (3.14) odpowiada przybliżonej wartości liczby π. Uczniowie klas IV - VIII wzięli udział w różnorodnych konkursach i pokazach. Najpierw usłyszeli kilka ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Przekonali się również, że Pi to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy. Paulina Brzoza i Krzysztof Karasek z VA- jako rekordziści wypisali bezbłędnie 154 kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego ludolfiny. Uczniowie rywalizowali także o miano mistrza sudoku i tak w grupie klas IV- VI ten tytuł przypadł Agacie Folwarczny z klasy VIA, a w grupie klas starszych - Aleksandrze Borek z VIIB. Nie lada wyzwaniem było układanie tangramów wg podanego wzoru. Zainteresowaniem cieszyło się również zadanie polegające na szacowaniu - „Pi razy oko”. Młodzież odpowiadała m.in. na pytania: Ile złotych jest w słoiku?, Jaką długość ma sznurek? Towarzyszyło temu dużo emocji oraz zabawy.
Na zajęciach z fizyki oraz chemii uczniowie klas starszych m.in badali palność mąki i alkoholu etylowego, określali odczyn roztworu, sprawdzali słuszność trzeciej zasady dynamiki Newtona. Sprawdzali również jak przebiega reakcja perhydrolu z manganianem (VII) potasu oraz glicerolu z tym samym związkiem.
W ramach zajęć z biologii uczniowie mogli zobaczyć to, co jest niewidoczne „gołym” okiem. Zajęcia z mikroskopami jak zawsze cieszyły się największym zainteresowaniem.
Dzień przedmiotów ścisłych pokazał, że nauka może być też świetną zabawą. Przedmioty matematyczno - przyrodnicze wg wielu są uważane za trudne, ale przecież odkrywanie ich tajników sprawia mnóstwo radości.
Nauczycielki przedmiotów ścisłych