Strona główna/Aktualności/MAGICZNE SPOTKANIE Z TRADYCJĄ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA/Magiczne spotkanie z tradycją Świąt Bożego Narodzenia

MAGICZNE SPOTKANIE Z TRADYCJĄ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

22 Grudnia 2019
MAGICZNE SPOTKANIE Z TRADYCJĄ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Opowieść wigilijna po śląsku

 „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory…”.
Krzysztof Dzikowski, „Jest taki dzień” Czerwone Gitary

17 grudnia 2019 roku pani Beata Bienia, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Gołkowicach, zaprosiła lokalną społeczność na niezwykły ,magiczny spektakl- spotkanie z tradycją świąt Bożego Narodzenia. Ten wieczór, ”bardzo ciepły, choć grudniowy”, należał do niej. Inicjatorka i reżyserka niebanalnego wydarzenia wraz z Panią Aleksandrą Śliwą, Panią Anitą Kurasz i Panią Elżbietą Frydrych przygotowały dla lokalnej publiczności niezapomnianą kulturalną ucztę. Na scenie gołkowickiego Ośrodka Kultury piękne role wykreowali uczniowie i rodzice, którzy wcielili się w postaci: Józefa, Maryję i Trzech Króli.

To było nie tylko swoiste zanurzenie się w śląskiej tradycji, ale też pokazanie, jak ważna jest międzypokoleniowa więź. Na scenie wspólnie występowały trzy pokolenia: dzieci, rodzice i dziadkowie.

Świąteczne widowisko otworzyły śpiewnie chór Echo oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gołkowic.

Widzowie mogli posłuchać wesołej „godki”, jak „Ponboczek ku nam zstympuje”.

Był to przepis na wyrazisty, urokliwy spektakl. Niebywała kompozycja humoru, gry z tradycją, kropla liryki, przyprawiona szczyptą muzyki.

Między biblijne obrazy, „odmalowane” z przymrużeniem oka, wpleciono śpiew i taniec.

Uczennice klasy drugiej. W białych, zwiewnych strojach, z malutkimi lampionikami w dłoniach, oczarowały nas subtelnym, urzekającym tańcem. Ruch, dźwięk, obraz, światło- niezwykła harmonia, to była prawdziwa uczta dla zmysłów.

Po spektaklu młodzi, utalentowani artyści zaprosili nas na koncert kolęd. Było lirycznie, z przytupem i żywiołowo.

Na koniec…zaskoczenie…świetny występ - nauczycielek ze Szkoły Podstawowej w Gołkowicach.

Z całą pewnością to niezwykłe wydarzenie na długo zapadnie w pamięć mieszkańcom Gołkowic. Mogli włączyć się swoisty dialog ze śląską tradycją, jak również przyglądać się dialogowi między pokoleniami. Ta więź niesie za sobą ogromną wartość. Sprawia ,że uczymy się siebie nawzajem i od siebie nawzajem. Każdy z nas może podarować dobre słowo, życzliwy gest czy uwagę.

Warto podkreślić, jak ważne jest to, że wspaniale zaangażowała się lokalna społeczność, rodzice, dzieci, dziadkowie. Włożyli w to naprawdę wiele serca. To dzięki ich poświęceniu oraz wsparciu finansowym sponsorów mogliśmy wziąć udział w tak niecodziennym spotkaniu.

Elżbieta Krzysztofczyk Kosek
Beata Bienia

Magiczne spotkanie z tradycją Świąt Bożego Narodzenia

 

do góry