Międzyszkolna debata
23 Lutego 2023
„Języka ojczystego trzeba uczyć w szkole nie tylko dlatego,
żeby młodzież nauczyć nim dobrze władać,
ale przede wszystkim, żeby ją nauczyć poprawnie myśleć.“
Jacek Woroniecki
20 lutego 2023 roku w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej w Gołkowicach odbyła się debata, w której uczestniczyli uczniowie ze szkoły krostoszowickiej i gołkowickiej. Ósmoklasiści debatowali na temat: „Łacina XXI wieku, czyli język współczesnej młodzieży”. Kultura języka, czy młodzieżowy slang?
Grupa z Krostoszowic w swoich argumentach udowodniła negatywne skutki używania młodzieżowego slangu. Stosowanie go niewłaściwie wpływa na poprawność językową, na relacje z rodzicami i nauczycielami, czy porozumiewanie się z obcokrajowcami. Słowa te mogą także wprawić w zakłopotanie rozmówcę, który nie zna ich znaczenia , mówca z grupy przywołał słowa Ksawerego Dmochowskiego; „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą. Nie znać języka swego jest hańbą oczywistą”. Uczennice doszły do wniosku, że należy szanować język polski, nie używać slangu młodzieżowego w każdym zdaniu, szukać synonimów i zgodnych z zasadami językowymi odpowiedników.
Natomiast gołkowicka młodzież twierdziła, iż młodzieżowy slang to żadna łacina XXI i należy stosować nowoczesne słowa, aby móc lepiej porozumieć się z rówieśnikami i rodzicami na co dzień, jak i w mediach społecznościowych. Społeczeństwo powinno dążyć do normalizacji nowoczesnych wyrazów, ponieważ bywają bardzo przyjazne i pozytywne, choćby młodzieżowe słowo 2022 roku:”essa”,które występuje jako okrzyk radości i triumfu.
Podczas dyskusji uczestnicy wykazali się wysoką kulturą słowną i poprawnością językową. Panowała atmosfera życzliwości i były przestrzegane zasady kulturalnej oraz merytorycznej wymiany poglądów. Debata rozwinęła wśród uczniów umiejętność właściwego wysławiania się oraz patrzenia na problem z różnych perspektyw.
Polonistka