Polsko -czeskie spotkanie z literaturą
12 Czerwca 2023LITERATURA BEZ GRANIC
Książka jest największym dobrem człowieka. Rozszerza świadomość ludzką, stwarza sojusz człowieka z człowiekiem, łączy, budzi, niepokoi, przetwarza, rzeźbi rysy swej epoki i wyprzedza ją. Znikome życie ludzkie rozszerza po granice wieczności, przezwycięża mijanie".
[Emil Zegadłowicz]
Literatura łagodzi obyczaje, przekracza granice czasu i przestrzeni, łączy ludzi…
To właśnie Szkoła Podstawowa im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy stworzyła przyjazną, inspirującą przestrzeń do spotkania otwartego na wartościowy polsko- czeski, dialog literacki.
7 czerwca 2023 roku gościliśmy młodzież ze Szkoły Podstawowej w Petrovicach koło Karviny. Polonistki, pani Beata Bienia, pani Ewa Chmiel i pani Elżbieta Krzysztofczyk-Kosek, oraz nauczycielka języka czeskiego, pani Evą Meisnerová, przygotowały interesujące literackie zagadnienia, wykorzystując metodę stacji zadaniowych.
Uczestnicy zmierzyli się z kreatywnymi , inspirującymi, wymagającymi krytycznego myślenia i pobudzającymi wyobraźnię, wyzwaniami. Współpracowali w czteroosobowych polsko- czeskich zespołach.
Na stacjach na młodych ludzi czekały literackie zadania sprawdzające wiedzę i umiejętności z mitologii, poezji, lektur obowiązkowych, bajek i baśni, sylwetek noblistów.
Na każdym z literackich przystanków uczniowie mogli „przystanąć” na 15 minut. Wiedza i umiejętności to nie wszystko. Nie do przecenienia okazała się współpraca, wsparcie, komunikacja językowa i społeczna, kreatywność, kompetencje społeczne, otwartość, nieszablonowe poszukiwanie rozwiązań, dzielenie się wiedzą.
Uczniowie świetnie sobie poradzili. A bariery sprawnie pokonali, choć nie obyło się bez potknięć.
Uczennice klas 8 podzieliły się pozytywnymi wrażeniami:
„Na początku nie uważałam, żeby takie zajęcia były interesujące. Bałam się, że bariera językowa nas pokona. Jednak uważam, że obaliliśmy to przekonanie. Bardzo dobrze nam się współpracowało, a po skończonej pracy-przyjemnie rozmawiało. Uważam, że taka forma kontaktu z osobami z innego kraju jest bardzo ciekawa oraz jest dobrą okazją do zdobywania nowych doświadczeń oraz znajomych, szczególnie mieszkamy niedaleko siebie.” [Alicja].
„Na spotkaniu polsko-czeskim brałyśmy udział w konkurencjach o literaturze. Rozwiązywałyśmy zadania na temat noblistów, poezji, lektur, mitologii, bajek i baśni. Koleżanki i koledzy wywarli na nas miłe wrażenie, szybko złapałyśmy z nimi kontakt. Mimo utrudnień, które napotkałyśmy podczas komunikowania się, było zabawnie. Poznałyśmy czeskie łamańce językowe, a dzięki temu spotkaniu zyskałyśmy nowych przyjaciół.”[Oliwia i Amelia]
Spotkanie urozmaiciła prezentacja uczennic klasy 5A- Emilii Kotuli i Julii Śliwy o naszej noblistce, Oldze Tokarczuk., którą dziewczęta zakończyły autorskim wierszem o pisarce.
Dziennikarze szkolnej gazetki „Błysk Różowej Pantery” przeprowadzili miniwywiady z uczniami z czeskiej szkoły.
Świetnym, barwnym akcentem była sesja fotograficzna w fotobudce z polsko-czeskimi elementami i kreatywnymi rekwizytami.
Spotkanie było prawdziwą ucztą, nie tylko dla ducha, ale również dla ciała. Uczennice ze Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowały słodki poczęstunek.
Nieoczekiwanie literackie spotkanie zakończyło się spotkaniem z... muzyką. Nasi uczniowie zaprosili swoich czeskich kolegów do zabawy podczas przerwy tanecznej.
Po raz kolejny okazało się ,że literatura łagodzi obyczaje, przekracza granice czasu i przestrzeni, łączy ludzi…Uczy,bawi, wychowuje...
A młodzi ludzie doskonale zdali egzamin nie tylko z literatury,ale również z kompetencji społecznych, współpracy, otwartości na inną kulturę, kreatywnego rozwiązywania problemów.
Polonistki
Polsko -czeskie spotkanie z literaturą
.