Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Projekt ekologiczny "Na klombie i na kanapce"/ PROJEKT EKOLOGICZNY „NA KLOMBIE I NA KANAPCE”

Projekt ekologiczny "Na klombie i na kanapce"

22 Maja 2024
Projekt ekologiczny

Dziś w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim odbyło się III spotkanie w ramach projektu ekologicznego „Na klombie i na kanapce” organizowanym wraz z Wydziałem Ochrony Środowiska w Wodzisławiu Śląskim. Po całym cyklu spotkań, dziś po prelekcji na temat pszczół , uczestnicy wzięli udział w teście, których pytania dotyczyły wiedzy poznanej na spotkaniach projektowych. Miło nam jest poinformować, że uczennice klasy 5a stanęły na podium. Laureatką pierwszego miejsca została Amelia Marek, która otrzymała nagrodę o wartości 650 zł a zaraz po niej, na drugim miejscu Agata Folwarczny, która otrzymała nagrodę o wartości 450 zł. Bardzo gratuluje dziewczynom zdobycie tak wspaniałych miejsc. 
Bardzo serdecznie dziękuje uczniom, którzy wzięli udział w tym 3 miesięcznym projekcie a są to Piotr Czapnik z kl. 5b, Maksymilian Mencner z kl. 5b, Agata Folwarczny z kl.5a oraz Amelia Marek z kl. 5a. oraz ich rodzicom za współpracę i poświęcony czas w czasie trwania spotkań projektowych. 
Nasz projekt dobiegł końca, ale chcemy się pochwalić co działo się na II i III spotkaniu. 
W czasie II spotkania, które odbyło się 7.05.2024 r. uczniowie mieli przyjemność poznać znakomitego ślązaka i wybitnego kucharza Pana Remigiusza Rączkę, który opowiedział uczestnikom o zdrowym odżywianiu i ekologicznych uprawach a także wspólnymi rękoma udało się przygotować zdrowe, pełnowartościowe kanapki, które zniknęły w oka mgnieniu ze stołów uczestników. Pan Remigiusz Rączka pokazał uczestnikom kilka kulinarnych wskazówek oraz udzielił cennych rad. Nie odbyło się również bez autografów i wspólnych zdjęć. Ta lekcja miała na celu jedno cytując Pana Remigiusza Rączkę „Jesteśmy tym co jemy”, że należy dbać o to, co ląduje w brzuszku szczególnie u dzieci, aby jedzenie było po prostu zdrowe i pełnowartościowe. 
III spotkanie, które odbyło się 22.05.2024 r., było cenną lekcją na temat znaczenia pszczół w życiu człowieka. Czy wiecie, że pszczoły żyją od 30- 35 dni a ich królowa nawet do 7 lat? Takie ważne informacje oraz inne ciekawostki przedstawiła uczestnikom Pani Grażyna Klon, wspaniała hobbystka pszczół od 1999 r. która na spotkanie przybyła wraz ze swoimi towarzyszkami - pszczołami z pasieki w Czyżowicach. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć budowę wnętrza ula, strój pszczelarza oraz spróbować prawdziwego miodu z pasieki. Z pewnością ogromną niespodzianką stało się zobaczenie jak wyglądają pszczoły w środku ula i ich królowa. Te spotkanie nauczyło naszych uczniów o tym, że warto jest być przyjacielem pszczół a także to, aby dbać o różnorodność roślin w swoim ogrodzie, bo to one stanowią pokarm dla pszczół. 
Zapraszamy do obejrzenia galerii ze spotkań.

Dominika Kiełkowska

do góry