Światowy Dzień Postaci z Bajek
12 Listopada 2023
W kalendarzu świąt nietypowych znajduje się obchodzony 5 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Przypada on w rocznicę urodzin Walta Disneya, twórcy wielu znanych bajkowych animacji. Najstarszą bajką Disneya jest „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Oficjalny początek bajek datuje się na VI w. p. n.e. kiedy to Grek o imieniu Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach. Potem pojawiły się bajki Charlesa Perraulta. W 1779 r. wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego, w 1812 r. zadebiutowały baśnie braci Grimm. Warto też podkreślić, iż wśród prekursorów filmów animowanych znajduje się Polak Władysław Starewicz, który w 1910 roku nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy „Piękna Lukanida”.
Polska jest ojczyzną kultowych bajek, które wciąż są tłumaczone, czytane i emitowane na całym świecie. Postacie takie jak Bolek i Lolek, Reksio, Koziołek Matołek są uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych.
To jedno z najsympatyczniejszych świąt zawitało również do naszej szkoły.
6 listopada, w ramach zajęć językowych, młodsze dzieci miały okazję zobaczyć skrócone wersje znanych bajek w języku angielskim. Zarówno dzieciaki, jak i młodzież klas starszych, a nawet nauczyciele przebrali się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. W ramach obchodów święta bajki ogłoszono także szkolny konkurs na wykonanie postaci bohatera bajki. Kreatywność uczniów przerosła nasze oczekiwania. Wśród tychże postaci znalazły się między innymi Muminki, SpongeBob, Roszpunka, Olaf, Minionki, Pinokio i wiele ,wiele innych.
Bezkonkurencyjne okazały się jednak postacie Pata i Mata z animacji „Sąsiedzi” ( Filip Murawski ), które zajęły I miejsce w konkursie. Na kolejnych miejscach podium znaleźli się Shrek ( Adrian Tekieli ) oraz poczciwy Reksio ( Filip Prochasek ).
Święto postaci z bajek to nie tylko okazja do przypomnienia sobie bohaterów naszego dzieciństwa, to także dobry moment aby zachęcić wszystkich do czytania bajek, rozwijania wyobraźni, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów i kształtowania właściwych postaw moralnych.
Nauczycielki języka angielskiego