Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Światowy Dzień Postaci z Bajek

Światowy Dzień Postaci z Bajek

12 Listopada 2023
Światowy Dzień Postaci z Bajek

W kalendarzu świąt nietypowych znajduje się obchodzony 5 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Przypada on w rocznicę urodzin Walta Disneya, twórcy wielu znanych  bajkowych animacji. Najstarszą bajką Disneya  jest „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Oficjalny początek  bajek datuje się na VI w. p. n.e. kiedy to Grek o imieniu Ezop spisał pierwszy zbiór bajek o zwierzętach. Potem pojawiły się bajki Charlesa Perraulta. W 1779 r. wydano zbiór bajek Ignacego Krasickiego, w 1812 r. zadebiutowały baśnie braci Grimm.  Warto też podkreślić, iż wśród prekursorów filmów animowanych znajduje się  Polak Władysław Starewicz, który w 1910 roku nakręcił pierwszy na świecie animowany film lalkowy „Piękna Lukanida”.
Polska jest ojczyzną kultowych bajek, które wciąż są tłumaczone, czytane i emitowane na całym świecie.  Postacie takie jak Bolek i Lolek, Reksio, Koziołek Matołek są uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. 
To jedno z najsympatyczniejszych świąt zawitało również  do naszej szkoły. 
6 listopada,  w ramach zajęć językowych, młodsze dzieci miały okazję zobaczyć skrócone wersje znanych bajek w języku angielskim. Zarówno dzieciaki, jak i młodzież klas starszych, a nawet nauczyciele przebrali się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów. W ramach obchodów święta bajki ogłoszono także szkolny konkurs na wykonanie postaci bohatera bajki. Kreatywność  uczniów przerosła nasze oczekiwania. Wśród tychże postaci znalazły się między innymi Muminki, SpongeBob, Roszpunka, Olaf, Minionki, Pinokio i wiele ,wiele innych. 
Bezkonkurencyjne okazały się jednak postacie Pata i Mata z animacji  „Sąsiedzi” ( Filip Murawski ), które zajęły I miejsce w konkursie. Na kolejnych miejscach podium znaleźli się  Shrek  ( Adrian Tekieli ) oraz poczciwy Reksio ( Filip Prochasek ). 
Święto postaci z bajek  to nie tylko okazja do przypomnienia sobie bohaterów naszego dzieciństwa, to także dobry moment aby zachęcić wszystkich do czytania bajek, rozwijania wyobraźni, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów i kształtowania właściwych postaw moralnych.                                                                    

Nauczycielki języka angielskiego

do góry