Strona główna/Aktualności/Warsztaty piernikowe - lukrem malowane

Warsztaty piernikowe - lukrem malowane

16 Grudnia 2022
Warsztaty piernikowe - lukrem malowane

Świąteczny piernik o aromatycznym, korzennym zapachu i intensywnym smaku to tradycyjny przysmak, bez którego trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie.
We wtorek 13 grudnia uczniowie klas trzecich uczestniczyli w warsztatach regionalnych  ”Lukrem malowane” w  Koziej Zagrodzie w Brennej. Zgodnie z tradycją dzieci, pod kierunkiem instruktorki, przygotowały pyszne świąteczne pierniczki. Dzieci dowiedziały się, że piernik to nic innego, jak ciasto wypiekane z mąki pszennej i żytniej, do którego dodaje się masło, pieprz, przyprawy korzenne, koniecznie cynamon i miód. Z pachnącego, rozwałkowanego ciasta o brązowym kolorze mali cukiernicy ochoczo wykrawali różnorodne kształty, które kojarzą się ze Świętami: choinki, dzwonki, gwiazdki, itp. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w „zagrodowej” kuchni. Gotowe pachnące pierniczki trzeba koniecznie ozdobić. Każde dziecko dostało po jednym dużym pierniku i według własnego pomysłu dekorowało lukrem swoje ciasteczko. Pięknie udekorowane pierniki dzieci zabrały ze sobą do domu. Święta to także kolędowanie. Przebierańcy przemierzają wieś, składają życzenia jednocześnie prezentując śmieszne przedstawienia pełne magicznych znaczeń. Pani instruktor pokazała jak wyglądają drewniane, kolorowe maski kolędnicze, kolędnicze kozy i gwiazdy. Z aktorski zacięciem zaprezentowała krótkie przedstawienie kolędnicze. Kolejnym punktem programu było przejście do zagrody i karmienie kózek. Wszystkie odważne dzieci brały do rączek zboże i  karmiły nim kózki. Wycieczka była bardzo udana, pamiątką po niej zostały pyszne pierniki i  oscypki, ciupagi i fujarki.

Izabela Ucher