Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Wieczorek Poetycko-Muzyczny "Szymborską jesień się zaczęła …"

Wieczorek Poetycko-Muzyczny "Szymborską jesień się zaczęła …"

27 Października 2023

Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy i nad losem Szymborskiej podumaj przez chwilę.
Wisława Szymborska

Szymborską jesień się zaczęła….

Wisława Szymborska nieco przewrotnie konstatuje ,że „Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy.(…)” Żaden dzień się nie powtórzy(…)” A jednak! 25 października 2023 roku w Szkole Podstawowej w Gołkowicach już po raz trzeci mieliśmy przyjemność poczuć niepowtarzalny, kameralny klimat misternie utkany z poezji Wisławy Szymborskiej, nastrojowej muzyki i ekspresyjnego tańca. 
16 listopada 2022 roku Senat przyjął uchwałę, na mocy której Wisława Szymborska została patronką roku 2023. Pierwsza dama polskiej poezji, wirtuozka słowa, lakoniczności i subtelnego humoru. Lapidarność, dowcip, autoironia i precyzja słowa to rozpoznawalne cechy stylu noblistki. Ale w oszczędnej formie mieści się głęboka treść - znajomość natury ludzkiej, osadzenie w tradycji, wnikliwa obserwacja świata natury i świata kultury. Komitet Noblowski docenił jej niezwykłą czystość i siły poetyckiego spojrzenia. Poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością. Wiersze Wisławy Szymborskiej to perfekcja słowa, wysoce wycyzelowane obrazy, myślowe allegro ma non troppo, jak nazywa się jeden z jej wierszy. Jednak ciemności, której nie ulegają one bezpośrednio, wyczuwa się w nich tak jak ruch krwi pod skórą. 
Wiersze recytowali znamienici goście oraz nauczyciele naszej szkoły: Wójt Gminy Godów: Pan Mariusz Adamczyk, Pani Dominika Brzoza-Piprek- człowiek kultury, założycielka Teatru Naszej Wyobraźni i zespołu Anava, Pani Emilia Pilarska-reżyserka Teatru Wodzisławskiej Ulicy, radny z gminy Godów: Pan Robert Wala, Pani Bożen Holesz- Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Godowie, Panie: Mirella Berger-Szkudlarek i Pani Rita Czyż z KGW z Gołkowic, rodzice z dziećmi: Pani Urszula Musioł, Pani Aleksandra Śliwa, Pani Katarzyna Dobisz, Pani Katarzyna Żymełka, Pani Barbara Waltar, Pani Magdalena Prutek, Pani Ewelina Smaga oraz uczniowie z klas II, III, IV, V, VI i VII. 
Wystąpili: Irena Prutek, Rafał Stabla, Martyna Cholajda, Piotr Smaga, Amelia Marek, Agata Folwarczny, Bartosz Waltar, Judyta Mendrela, Zuzanna Kocik, Patrycja Robenek, Wiktoria Surma, Martyna Śladeczek, Marcelina Worek, Julia Śliwa, Adam Żymełka, Małgorzata Musioł, Nikola Lorenc, Oliwia Smuda, Julia Gojowy. 
Wyraziste interpretacje zainspirowały nas do zanurzenia się i rozsmakowania się w lapidarnej, refleksyjnej i egzystencjalnej poezji ze szczyptą autoironii i subtelną dawką humoru. 
W czasie tej lirycznej, niespiesznej przechadzki towarzyszyły nam niepowtarzalne dźwięki. Młodzi artyści skomponowali bowiem urokliwy, muzyczny pejzaż.
Zagrali dla nas: zespół muzyczny pod kierunkiem pana Grzegorza Wolnego, w składzie: Aleksandra Kawalec (keyboard), Kaja Wachtarczyk (skrzypce), Justyna Zniszczoł (keyboard) Mateusz Chmiel nastrojową balladą ukołysał nasze zmysły. Wokalnie oczarowali nas:Maja Firla, Lena Ptaszyńska, Monika Jankowska, Adam Żymełka i Nina Skrobak. 
Na spotkanie przybyła Senator RP- Pani Ewa Gawęda. Podzieliła się z nami wzruszającą, życiową refleksją o poezji Wisławy Szymborskiej, podkreślając terapeutyczną rolę literatury. Pięknie mówiła wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. 
W roli konferansjerów znakomicie zaprezentowali się: Justyna Zniszczoł i Krzysztof Telega. 
W naszej poetycko-muzycznej kawiarence mogliśmy podziwiać inspirujące obrazy i grafiki uczennic z klasy VIIA- Kai Wachtarczyk i Aleksandry Kawalec. 
W pracach młodych artystek dostrzegamy wrażliwość na otaczający świat i„czułe obserwatorki” rzeczywistości.  Jesienną,wieczorową porę wypełniły: wzruszenie, uśmiech, refleksja, zaduma. 
Podczas występów można było rozkoszować się wyśmienitymi wypiekami przygotowanymi przez Radę Rodziców i rozgrzać się   gorącą, aromatyczną herbatką. Pieniądze zebrane ze słodkości Rada Rodziców pragnie przeznaczyć na zainstalowanie w szkole źródełka- dystrybutora wody pitnej dla uczniów. 
Dziękujemy wszystkim miłośnikom poezji i muzyki za niepowtarzalną, pełną wyrazistych smaków ucztę. Za to,że ukazali wrażliwość i uważność na słowo i dźwięk. 
Wraz z nimi odbyliśmy intrygujący, liryczny spacer. Przechadzając się niespiesznie, podążając za poetką , mogliśmy z ciekawością i czułością przyjrzeć się światu i nad losem Szymborskiej podumać przez chwilę .

Elżbieta Krzysztofczyk-Kosek

Wieczorek Poetycko-Muzyczny "Szymborską jesień się zaczęła …"

do góry