Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Wiosenna Noc Naukowców 

Wiosenna Noc Naukowców 

16 Marca 2024
Wiosenna Noc Naukowców 

Z piątku na sobotę w naszej szkole odbyła się Wiosenna Noc Naukowców. To już druga impreza tego typu w bieżącym roku szkolnym. Uczniów do wzięcia udziału nie trzeba było długo zachęcać. Przybyli z uśmiechem na twarzy, śpiworami, poduszkami i swoimi ulubionymi pluszakami. 
Zajęcia odbywały się w trzech blokach tematycznych: chemia, biologia i matematyka. 
W trakcie zajęć z chemii uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki dwutlenku węgla. Omówiono właściwości fizyczne i chemiczne związku. Wspomniano o roli CO2 w przyrodzie, wskazując na jego kluczową funkcję w fotosyntezie roślin. Ćwiczenia praktyczne, takie jak otrzymywanie dwutlenku węgla czy badanie rozpuszczalności w wodzie wapiennej, dodatkowo ułatwiły przyswajanie wiedzy. Największą atrakcją był suchy lód (zestalony dwutlenek węgla). Wspomniane doświadczenia były możliwe do przeprowadzenia dzięki uprzejmości Rady Rodziców, która zakupiła wspomniany odczynnik. 
Bioluminescencja - to słowo brzmi jak coś z odległej planety przyszłości albo z filmu science fiction. Podczas bloku biologicznego nasi uczniowie dowiedzieli się, że to zjawisko występuje wśród organizmów, które możemy spotkać na co dzień. Dzięki prostej demonstracji bioluminescencji z pietruszki w połączeniu z etanolem i benzyną ekstrakcyjną, uczniowie odkryli magię, która kryje się w naturze. Kiedy światło w klasie zostało wyłączone, a jedynym oświetleniem stała się latarka UV, każdy uczestnik miał okazję zobaczyć jak ich probówki świecą w ciemności. Nie trzeba było wcale wybierać się na głębokie morza czy do tajemniczych jaskiń, aby doświadczyć tego fascynującego zjawiska, które wszystkich z pewnością pozytywnie zaskoczyło.  
Podczas zajęć z matematyki uczniowie mogli spróbować swoich sił w trakcie tworzenia różnych konstrukcji z wykorzystaniem długopisów 3D. Doskonalili zdolności manualne oraz ćwiczyli koordynację wzrokowo-ruchową. W trakcie warsztatów uczniowie wykonywali prace tematyczne na określonych szablonach. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, a praca z długopisem sprawiła im wiele radości.   
Warto podkreślić, że takie zajęcia nie tylko poszerzają horyzonty uczniów, ale także kształtują ich zdolność do analizy i wnioskowania oraz sprzyjają zacieśnianiu przyjaźni. 

Organizatorki 

 

do góry