Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Z wizytą u naszych sąsiadów w Ołomuńcu, projekt „Polsko-czeska podróż naukowa”/Z wizytą u naszych sąsiadów w Ołomuńcu

Z wizytą u naszych sąsiadów w Ołomuńcu, projekt „Polsko-czeska podróż naukowa”

2 Kwietnia 2025
Z wizytą u naszych sąsiadów w Ołomuńcu, projekt „Polsko-czeska podróż naukowa”

W ramach realizacji  polsko-czeskiego projektu  1 kwietnia 2025r. odbył się kolejny wyjazd młodzieży oraz kadry pedagogicznej ze szkół podstawowych w Gołkowicach, Skrbeńsku oraz ze szkoły czeskiej w Petrovicach. Tym razem celem naszej naukowej podróży było jedno  z ładniejszych czeskich miast jakim jest Ołomuniec leżący we wschodniej części Czech, na Morawach.
Ołomuniec często nazywany jest „małą Pragą” ze względu na swoją bogatą kulturę i architekturę, czego osobiście mogliśmy doświadczyć podczas pobytu w tym pięknym  miejscu.Zwiedzanie rozpoczęliśmy od  urokliwej Starówki, która, co ciekawe, podzielona jest na dwie części znane pod nazwą Dolnego i Górnego Rynku.
Na Rynku Dolnym mogliśmy podziwiać kolorowe kamienice, z przepięknym Pałacem Haunschildów, gdzie Wolfgang Amadeusz Mozart miał stworzyć jedną ze swoich symfonii, a także najstarszą w mieście fontannę Neptuna, która należy do grupy siedmiu fontann z przełomu XVII i XVIII wieku przedstawiających postacie z mitologii i historii starożytnej
Wchodząc na Rynek Górny naszą uwagę zwróciła wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kolumna Trójcy Przenajświętszej oraz Ratusz. Na  jego  północnej stronie znajduje się niesamowity , 14 metrowy zegar astronomiczny, który pomimo wielu zmian przetrwał prawie pięćset lat! Przedstawia on  ruchome postacie wykonujące prace w różnych porach roku. Udało nam się obejrzeć i posłuchać pokazu kurantów, co wcale nie jest takie łatwe, jako, że zegar  ten uruchamia się tylko raz w ciągu dnia, w samo południe.
Zwiedzając miasto nie mogliśmy ominąć kościoła Św. Michała oraz architektonicznej perełki Ołomuńca - katedry Św. Wacława, największej katedry na Morawach.
Co ciekawe, spacerując po mieście co rusz napotykaliśmy polskie akcenty. Wśród nich znalazły się rzeźba Neptuna, na wspomnianej już fontannie wykonana przez polskiego rzeźbiarza z Gdańska, tablica pamiątkowa Jana III Sobieskiego, który zatrzymał się tu w drodze do Wiednia, kaplica Jana Sarkandra, tablica pamiątkowa  Hugo Kołłątaja, który był tutaj więziony, czy wreszcie ogromny mural na jednej z kamienic przedstawiający Marię Skłodowską-Curie.
Po tak ogromnej dawce wiedzy na temat kultury, historii i architektury  miasta przyszedł czas na nieco „lżejszą”  formę integracji i wypoczynku jaką była wizyta w zoo położonym na obrzeżach Ołomuńca. Jest to dość nietypowe miejsce, ponieważ łączy w sobie cechy tradycyjnego zoo z safari. Mogliśmy tam zobaczyć i podziwiać wiele gatunków zwierząt, w tym makaki, akwarium morskie z rekinami oraz hodowlę żyraf i afrykańskich ssaków kopytnych, w których specjalizuje się zoo.
Kolejny wspaniały i pouczający etap naszej polsko - czeskiej podróży naukowej za nami. Z niecierpliwością czekamy na następny!

Opiekunowie projektu

 

do góry