Strona główna/Aktualności/ZainsPIruj się matematyką"

ZainsPIruj się matematyką"

15 Marca 2021

Napis Zainspiruj się matematyką

„Podziwu godna liczba Pi / trzy koma jeden cztery jeden. / Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, / pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. / Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem / osiem dziewięć obliczeniem / siedem dziewięć wyobraźnią, / a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem / cztery sześć do czegokolwiek / dwa sześć cztery trzy na świecie […]”

Wisława Szymborska- Liczba Pi (fragment)

Pi jest niewątpliwie najsłynniejszą liczbą świata. W przybliżeniu równa jest 3,14. Tak w notacji amerykańskiej zapisuje się datę 14 marca (Amerykanie najpierw wymieniają miesiąc, potem dzień) i dlatego tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pi. W szkole uczymy się, że pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy. Można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych, fizycznych czy demograficznych.

W ramach obchodów Dnia Liczby Pi w naszej szkole w tym tygodniu będą odbywać się e-lekcje poświęcone liczbie pi. Zachęcamy, również do wzięcia udziału w klasowych i szkolnych konkursach matematycznych. Trzy najlepsze patwoki zaprezentujemy na szkolnej stronie internetowej, zapraszamy do udziału.

Informacja zachęcająca do udziału w konkursie matematycznym

Nauczyciele matematyki