Strona główna/Aktualności/Dzień Tolerancji i Praw Dziecka.

Dzień Tolerancji i Praw Dziecka.

25 Listopada 2020
Dzień Tolerancji i Praw Dziecka.

Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci - są ludzie.”

Janusz Korczak

20 listopada jest Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. To dzień, który powinien kierować uwagę wszystkich na dzieci i ich prawa.

Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom - Konwencji o Prawach Dziecka.

Konwencja gwarantuje prawa dziecka, niezależnie od koloru skóry, wyznania, pochodzenia czy miejsca zamieszkania. Konwencja została uchwalona i przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1989 r. Państwa, które ją podpisały są zobowiązane do przestrzegania zawartych w niej praw.

Z tej okazji samorząd szkolny wspólnie z opiekunami panią Karoliną Durką i Moniką Herman oraz Rzecznikiem Praw Ucznia przygotował filmiki i prezentacje, które uczniowie wszystkich klas zobaczyli podczas lekcji wychowawczych.

Uczniowie samorządu przedstawili i omówili szczegółowo Prawa Dziecka oraz przygotowali film dotyczący Dnia Tolerancji, który także jest obchodzony w listopadzie.

Dodatkowo uczniowie sami mogli rozwiązać internetowy Quiz sprawdzający stopień swojej tolerancji oraz mogli wziąć udział w konkursie na logo związane z Dniem Tolerancji i Prawami Dziecka.

W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Zosia Stabla klasa 7, II miejsce Marcelina Telega klasa 6, III miejsce zdobył Miłosz Skrzyszowski klasa 1, natomiast wyróżnienie przypadło Julii Lorenc z klasy 4a Gratulujemy, a Wam - Drogie Dzieci- życzymy, abyście zawsze byli traktowani sprawiedliwie, abyście byli kochani i szanowani!

Praca Zosi

Praca konkursowa