Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Dzień zespołu Downa i Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dzień zespołu Downa i Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

17 Kwietnia 2024
Dzień zespołu Downa i Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Każdego roku, 21 marca, obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, natomiast 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu To nie tylko okazja do świętowania, ale również moment refleksji nad postępami w społecznej akceptacji oraz wsparciu dla tych osób. Ten dzień nie tylko podkreśla ich niezwykłą wartość i potencjał, ale także zwraca uwagę na wyzwania, z którymi się borykają oraz na ich prawa i potrzeby. 
Zespół Downa jest chorobą genetyczną. Cechuje go szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Zespół Downa zdarza się raz na 800 - 1000 urodzeń. Osoby dotknięte Zespołem Downa mają charakterystyczny wygląd, odróżniający je od innych ludzi. Osoby z Zespołem Downa radzą sobie w codziennym życiu, potrzebując jedynie niewielkiej pomocy ze strony opiekuna. W przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności intelektualnej konieczna jest pomoc w każdej dziedzinie, np. myciu się, ubieraniu się, robieniu zakupów czy wypełnianiu formularzy. Osoby niepełnosprawne umysłowo i fizycznie wymagają niekiedy opieki przez 24 godziny na dobę. 
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Pierwsze objawy ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców - był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet. 
W naszej szkole w tych dniach na znak wsparcia dla osób dotkniętych tymi zaburzeniami rozwojowymi zarówno uczniowie jak i nauczyciele założyli kolorowe skarpetki i ubrali się w kolorze niebieskim. Na korytarzach szkolnych zawisły plakaty promujące postawę otwartości, akceptacji i wsparcia. Odbyły się pogadanki, uczniowie oglądali filmy edukacyjne. W holu szkoły uczniowie klas 1-3 utworzyli niebieskie serce. 
Zorganizowane akcje miały na celu u uświadomienie uczniom jak ważne jest budowanie społeczeństwa opartego na szacunku, zrozumieniu i współpracy. Dzięki pracy nad zwiększeniem świadomości społecznej możemy stworzyć lepszy świat, w którym każdy, niezależnie od swoich różnic, ma szansę na godne i pełne życie.

pedagog specjalny
pedagog szkolny
nauczyciele współorganizujący kształcenie

do góry