Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Vivat Maj, 3 Maj…

Vivat Maj, 3 Maj…

2 Maja 2023
Vivat Maj, 3 Maj…

Nadszedł maj, a wraz z jego początkiem trzy szczególne dni: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja.
Corocznie, od 1890 roku 1 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. 
2 maja, od 2004 roku, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Flaga państwowa to oficjalny znak symbolizujący nasze państwo. Jest wywieszana na urzędach państwowych oraz na naszych domach w trakcie świąt państwowych i w chwilach szczególnie ważnych dla naszej ojczyzny. 
3 maja to rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 roku) konstytucja uchwalona przez Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz księdza Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu.
Już w dwa dni po jej uchwaleniu uznano ten dzień za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Po II wojnie światowej władze komunistyczne ponownie zabroniły tego święta. Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem państwowym. W szczególnie podniosłej atmosferze główne obchody tego święta z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 
W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło trzecie powstanie śląskie - ostatni ze zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku, efekt niekorzystnego dla Polaków wyniku Plebiscytu z marca 1921 roku. Na jego czele stanął znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty. Walki trwały dwa miesiące, a ich efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano. Od roku 2022 obchodzimy 20 czerwca jako Narodowy Dzień Powstań Śląskich, na pamiątkę wkroczenia wojsk polskich na teren Górnego Śląska w 1922 roku. 
Do obchodów rocznic włączyła się również nasza szkoła. 28 kwietnia w odbyła się akademia poświęcona świętom majowym.

Organizatorzy

do góry