Unia Europejska - Projekty
Strona główna/Aktualności/Wycieczka klas trzecich do Kopalni Soli w Bochni

Wycieczka klas trzecich do Kopalni Soli w Bochni

24 Kwietnia 2024
Wycieczka klas trzecich do Kopalni Soli w Bochni

16 kwietnia uczniowie klasy III a i III b wraz z opiekunami zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni, która po prawie ośmiu wiekach wydobywania kruszcu, wygląda dziś jak podziemne miasto.    Uczniowie zwiedzanie rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobił na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na dzieci czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.
Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostali zabrani uczniowie. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. W pamięci zwiedzających na długo pozostaną prezentacje obrazujące dawny system wentylacji, systemy transportowe, jak również zalanie wodą podziemnych chodników. Uczniowie mieli wrażenie, jakby normalna praca górników w kopalni toczyła się tuż obok nich. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi.
Na koniec udaliśmy się do komory Ważyn, która znajduje się 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło dzieciom na zrelaksowanie się, zjedzenie drugiego śniadania oraz wspólne zabawy ruchowe, a także zakup pamiątek.
Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Przed wyjazdem do domu dzieci z ogromnym apetytem zjadły pyszny obiad w restauracji. Wycieczkę należy zdecydowanie zliczyć od udanych.

Anita Kurasz

 

do góry