Strona główna/Aktualności/"Bezpieczne wakacje'' Rady, dzięki którym będziecie bezpieczni

"Bezpieczne wakacje'' Rady, dzięki którym będziecie bezpieczni

24 Czerwca 2020

Na wakacjach w czasie pandemii koronawirusa musisz zachować szczególną ostrożność, tym bardziej, jeśli jedziesz w podróż z dzieckiem. Przed urlopem warto sprawdzić bezpieczne kierunki podróży i najważniejsze zasady reżimu sanitarnego w hotelach, na plażach i w restauracjach.

1 BEZPIECZNE WAKACJE Rady, dzięki którym będziecie bezpieczni:

-Nad wodą

-W górach

- Na słońcu

2 NAD WODĄ

Nie wchodź do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie gdy jest zawieszona czerwona flaga.

Nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody.

Nie biegaj po pomostach, bo możesz się pośliznąć lub wpaść na jakąś osobę.

Uważaj na innych ludzi.

Kąp się tylko w dozwolonych miejscach.

3 W GÓRACH:

Nie wspinaj się na nieznane szczyty.

Przed wyjściem zapoznaj się z panującymi tam warunkami.

Bezpiecznie jest się wspinać w towarzystwie, nie samemu.

Podczas wspinaczki miej ze sobą potrzebne rzeczy m.in. plecak, latarkę, tel. komórkowy, podręczną apteczkę, ciepłe ubranie oraz prowiant i picie.

Ubierz się zgodnie z pogodą, nałóż wygodne obuwie.

4 NA SŁOŃCU:

Nie przebywaj długo na słońcu.

Przed wyjściem na słońce posmaruj się odpowiednim dla ciebie kremem.

Noś nakrycie głowy.

Unikaj przebywania na słońcu między godz , wtedy słońce jest najgroźniejsze.

Dużo pij.

Jak zachowywać się w hotelach i restauracjach podczas pandemii koronawirusa?

Komisja Europejska przygotowała zbiór zasad dla hoteli, pensjonatów i kurortów wypoczynkowych we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. To wytyczne, które mają zapewnić wszystkim turystom maksymalne bezpieczeństwo podczas sezonu wakacyjnego 2020. Warto przy tym pamiętać, że nadrzędną zasadą obowiązującą na całym świecie jest unikanie podróży do krajów, w których ryzyko zarażenia koronawirusem jest wciąż wysokie.

Zasady bezpieczeństwa na wakacjach 2020

W hotelu i pensjonacie:

- zapoznaj się z plakatami informacyjnymi na temat objawów koronawirusa

- zdezynfekuj ręce płynem do dezynfekcji, który musi znajdować się w recepcji każdego hotelu

- zachowuj odstęp 1,5 metra od innych turystów (pomogą w tym linie narysowane na podłogach)

- jeśli musisz skorzystać z windy, poczekaj, aż będzie pusta (nie wchodź do niej razem z obcymi osobami), w miarę możliwości korzystaj ze schodów

- unikaj dużych skupisk ludzi oraz miejsc, w których mogą gromadzić się dzieci (sale zabaw, place zabaw, wesołe miasteczka)

Na basenie i w restauracji:

- w przestrzeniach wspólnych (na basenie, w restauracji, w spa) zachowuj odstęp 1,5 metra od innych ludzi, a jeżeli to niemożliwe, załóż sobie i dziecku maseczkę ochronną (stoliki muszą być oddalone od siebie o 2 m)

- sprawdź, czy hotel oferuje możliwość spożywania wykupionych posiłków w pokoju

Na plaży:Zatłoczone plaże odchodzą w niepamięć. Nad morzem także trzeba zachowywać dystans,     a poszczególne kraje i turystyczne kurorty rozważają wprowadzenie różnych zasad korzystania z kąpielisk. Najprawdopodobniej w zachowaniu co najmniej 1,5-metrowego odstępu od innych plażowiczów pomogą:     ograniczenie co do liczby osób, które mogą jednocześnie przebywać na plaży specjalnie wydzielone sektory   patrole i system monitoringu

We Włoszech pojawił się nawet pomysł oddzielania leżaków i parasoli parawanami z pleksiglasu. Takie rozwiązanie zdecydowano się wprowadzić m.in. na greckiej Santorini - wynika z komunikatu Reuters.

Każdy hotel czy miasto przyjmujące turystów musi rzetelnie poinformować o zasadach korzystania z obiektu i plaży.

Uwaga: nie idź z dzieckiem na dziką plażę! Nie dość, że nie ma tam opieki ratownika, to nie będziesz mieć także pewności, czy inne osoby na plaży są zdrowe.

AKTYWNY   WYPOCZYNEK

• Zakładaj kask  zawsze   gdy  jeżdzisz  na  rowerze,   rolkach   czy  deskorolce
  • przesztrzaj przepisów   drogowych
  • bądż widoczny  na   drodze - miej  odblaski