Unia Europejska - Projekty
Strona główna/O Szkole/Regionalizm/Rok szkolny 2019/2020

Rok szkolny 2019/2020

Uczniowie badają i dokumentują ślady przeszłości w aktywynm działaniu.

W maju 2017 roku uczniowie klas siódmych udali się  na piknik do pani Alicji Kwiatkowskiej- najbliższej rodziny Porucznika Pilota Franciszka Surmy, patrona szkoły Podstawowej w Gołkowicach. Nasi wychowankowie mogli poznać miejsce urodzenia i łyknąć garść historii na temat wielkiego człowieka i bohatera z Gołkowic.

 

 

W 2018 roku w maju tuż przed wielką uroczystością szkolną -przekazania sztandaru Szkole Podstawowej w Gołkowicach, zaprosiliśmy do naszej szkoły Panią Alicję Kwiatkowską, która wszystkim starszym uczniom barwnie i z zaangażowaniem opowiedziała o naszym patronie szkoły-Franciszku Surmie. Ciekawie przybliżyła sylwetkę porucznika pilota Franciszka Surmy-  naszego lokalnego bohatera, Francka z Głymbocza, wzoru, człowieka o wielkich ideałach, który odważnie spełniał swoje marzenia. pozostawił dla  pokoleń świadectwo patriotyzmu -  niezwykłą i pełną tragicznych zwrotów akcji historię życia.

  

Zaś jesienią, 20 listopada 2018 roku, mury naszej szkoły odwiedziła z serca i duszy Ślązaczka-Hildegarda Szkatuła- Ślązaczka Roku 2000.  Urodziła się 6 czerwca w 1940 roku w Lubomi, od 1962 roku mieszka w Krostoszowicach. Od 1970 roku jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Skrzyszowie przy KGW w Skrzyszowie, tam powstał zespół folklorystyczny pod nazwą „Gosposie”. Zaczynała jako solistka i gawędziarka regionalna.  Na początku „opowiadałach” na imprezach u nas -jak sama mówi, później bawiła publiczność na Dniu Kobiet, Dniu Babci, Dniu Matki, andrzejkach i na zebraniach SKR oraz na gminnych dożynkach w Godowie. Stopniowo zaczęła brać udział w różnych konkursach i spotkaniach z folklorem.  Zawitała do Szkoły Podstawowej im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach, aby przybliżyć gimnazjalistom i klasom ósmym śląskie tradycje i obyczaje. Upragnionym rokiem był dla niej  rok 2000, wtedy Hildegarda Szkatuła otrzymała tytuł Ślązaczki Roku. 15 października 2000 roku przy placu Sejmu Śląskiego odbył się galowy koncert IX Konkursu Ślązaka Roku „Po naszymu, czyli po śląsku”. Spośród 100 uczestników wyłoniono zwycięzców, wśród nich znalazła się krostoszowiczanka- Hildegarda Szkatuła, która  uzyskała zaszczytne 2. miejsce . Opowiadała o tym, jak się ze swym „chopem” dorabiała chleba i nieba, jak wybiła mu „gołymbie z palicy, za co tera do babskich robót się styrko”. Mówiła o „tytce po szkróbku”, co nasypano do niej gipsu i kluski były twarde jak kule armatnie. Historyjkę o swoim mężu podsumowała następująco: Chop na pyndzyji to jak szrank na środku izby-obchodzić go trzeba, a wyciepnonć szkoda… Czym zyskała przychylność jury:  senatora Kazimierza Kutza, prof. Doroty Simonides, pisarz Bolesława Lubosza i prof. Jana Miodka . Dziękujemy za obecność w naszej szkole.

Nauczyciele szkoły biorą czynny udział w konferencjach i warsztatach o tematyce regionalnej.

5 marca 2019 roku  w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbył się XIII Forum Nauczycieli Regionalistów w Roku Powstań Śląskich , w którym brała udział pani Beata Bienia. Podczas spotkania były poruszane następujące tematy: Powstania Śląskie - między mitem a historią, Biblioteka Śląska z pomocą nauczycielowi w realizacji tematu Powstania Śląskie, Eduś jako pomoc przy realizacji tematu Powstania Śląskiego, 100-lecie Powstań Śląskich w bezpłatnych projektach i ofercie edukacyjnej Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Zaś 27 marca 2019 roku odbyła się  konferencja: „Reżyseria widowiska szkolnego” zorganizowana przez Zespół  Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Program konferencji obejmował: wykład, warsztaty i spektakle. Uczestniczyła w niej również pani Beata Bienia.

Uczniowie szkoły uczestniczą w konkursach regionalnych i gminnych, na których zdobywają zaszczytne miejsca oraz wyróżnienia.

27 i 28 listopada od godz. 9:00 w sali kinowej Ośrodka Kultury w Gołkowicach odbył się I Gminny Konkurs Gwary Śląskiej im. Eugeniusza Tomasa pod patronatem Wójta Gminy Godów. W pierwszy dzień wystąpiły dzieci przedszkolne oraz z klas I-III SP. Drugiego dnia na deskach gołkowickiej sceny zaprezentowali się nasi  uczniowie klas IV-VIII SP oraz III Gimnazjum, zdobywając zaszczytne drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienie.

Wszystkich pasjonatom folkloru gratulujemy!

Nauczyciele aktywnie działają na rzecz regionu, nauczycielka prowadząca zajęcia jest redaktorką i współautorką książki o Krostoszowicach pt. „Krostoszowice od przeszłości do współczesności”.

 

 Szkoła podejmuje działania popularyzujące region i miejscowość poprzez udział w programach.

Z program „Równać Szanse 2016” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, powstał „ Fest fajny quest”, ze współpracą z Gminną Biblioteką w Godowie. Tematem wiodącym projektu „Fest fajny quest” było poznanie przez młodych ludzi w wieku 13-19 lat historii i tradycji gminy Godów. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie ich pasji i umiejętności, odkrywanie mocnych i słabych stron oraz kreatywne spędzanie czasu wolnego z rówieśnikami. W okresie od lutego do lipca 2017 r. uczestnicy stworzyli niepowtarzalny szlak turystyczny w formie questu, opracowali pewnego rodzaju mapę oraz zorganizowali grę terenową. Podczas zajęć zgłębili tajniki fotografowania i filmowania, poznali zasady powstawania questu od wierszowanych zagadek, po projektowanie ulotek i testowanie trasy. Powstałe spoty filmowe posłużyły do promowania działań młodzieży.
Zaś w 2018 roku szkoła gołkowicka, a dokładnie gimnazjaliści wzięli udział w X ogólnopolskim  Konkursie Edukacja regionalna w szkole - Proszę was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu…(Jan Paweł II). Konkurs, organizowany od 2009 roku przez Śląskiego Kuratora Oświaty, w tym roku pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, miał charakter interdyscyplinarny. Motywem przewodnim jubileuszowej X edycji konkursu było hasło: Region-Ludzie-Muzyka - w związku z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie ogłoszenia roku 2019 Rokiem Stanisława Hadyny - założyciela Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 75 przedszkoli i szkół. Konkurs miał złożoną formułę. W pierwszym etapie musieliśmy przygotować sprawozdanie i prezentację z działań prowadzonych w szkole w zakresie edukacji regionalnej przez co najmniej ostatnie dwa lata szkolne. Drugi etap obejmował wykonanie pracy konkursowej podsumowującej projekt. Gimnazjaliści przygotowali grę multimedialną z wykorzystaniem aplikacji; learningapps, wordwall i quercody. i w ten sposób zostali zakwalifikowani do trzeciego etapu. Zadania konkursowe  były związane z tematem przewodnim konkursu, czyli muzyką: miejscowości i regionu, ale także życia i twórczości najważniejszych postaci muzycznych województwa śląskiego. 

Kategoria: powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Rozmiar Pobierz
pdf Regionalne pudełko multimedialne - zasady gry 133.35KB pobierz Plik: Regionalne pudełko multimedialne - zasady gry

Zaś w 2019 roku przystąpiliśmy wraz z szóstymi klasami do ogólnopolskiego programu Młodzi w Akcji, którego celem jest inspirowanie młodzieży do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz swojej okolicy i jej mieszkańców. Nasi uczniowie podejmą kreatywne wyzwania w ramach jednego z czterech proponowanych tematów:  Reportaż po sąsiedzku - na tropie ciekawych lokalnych historii. Dzięki temu nauczą się pracy metodą projektu, a także będą mieli okazję wcielić się w rolę reporterów. Program Młodzi w Akcji jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności w ramach programu Szkoła Ucząca się.

 Beata Bienia

 

 

 

 

 

 

 

do góry