Unia Europejska - Projekty
Strona główna/O Szkole/Wolontariat/Rok szkolny 2022-2023

Rok szkolny 2022-2023

 Nasze coroczne akcje

  • WRZESIEŃ

Obchody Światowego Dnia Fair Play.

Promocja wartości etycznych w sporcie i w życiu - pogadanki, plakaty, wystawki, uczestnictwo w biegach fair play. Wdrażanie do realizacji podjętych celów sportowych w oparciu o rzetelną pracę i uczciwość.

 

Obchody Światowego Dnia Jabłka.

Propagowanie zdrowego odżywiania się -  ciekawostki, wiersze, zagadki, hasła, konkursy, gazetki i dekoracje na korytarzach, w świetlicy szkolnej. Smakowanie różnych pyszności przygotowanych z jabłek. Mnóstwo witaminowych atrakcji. W efekcie uśmiechy uczniów bezcenne.

  • PAŹDZIERNIK

Wieczorek poetycko - muzyczny, czyli romantyczna poezja jesienną porą.

Wydarzenie kulturalno - charytatywne z udziałem zaproszonych gości. W jednym miejscu i czasie można było obcować z poezją muzyką, obrazami i fotografią. Zbiórkę pieniędzy przeznaczono na stworzenie kącika czytelniczo - relaksującego.

 

LOP - pełna miska dla przytuliska.

Zbiórka karmy dla psów i kotów z przeznaczeniem dla przytuliska w Wodzisławiu Śl. To  wspaniała inicjatywa, a dla zwierząt ogromne wsparcie, którego potrzebują.

Podziękowanie za zorganizowanie zbiórki karmy dla zwierząt

 

Akcja sprzątania pomników.

Kolejna akcja sprzątania pomników oraz grobów poległych żołnierzy. Kwiatami i modlitwą upamiętniono bohaterów, którzy odeszli walcząc o naszą wolność. Uczestniczący w tej akcji uczniowie uczyli się szacunku do tradycji i poszanowania miejsca pamięci o zmarłych.

 

  • LISTOPAD

Kwesta 1 listopada.

Coroczna zbiórka na rzecz dzieci leczonych i rehabilitowanych w Ośrodku Terapii Dzieci i Młodzieży w Wodzisławiu Śl. Akcję zorganizowano we współpracy z Fundacją „Wspólnota Dobrej Woli”. To akcja, w której nasi uczniowie otrzymują od Fundacji w dowód uznania pamiątkowe dyplomy.

 

 

Onko - Mikołajki.

Zbiórka produktów dla dzieci, które przebywają na oddziałach onkologicznych w szpitalach na Śląsku. Zebrane nowe dary: kolorowanki, puzzle, gry, bloki rysunkowe, farby, mazaki, maskotki, samochodziki i pojazdy, zestawy kreatywne, lalki, a także płatki śniadaniowe, słodycze, mleko w proszku, ciepłe skarpety, szampony, żele pod prysznic, oliwki - umilą dzieciom pobyt w szpitalu w tak trudnym dla nich czasie.

Okno Mikołajki

 Góra Grosza

Akcja charytatywna mająca na celu pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.

Góra grosza

Rodacy bohaterom. Wesprzyj bohaterów w Polsce i na kresach.

Zbiórka artykułów spożywczych o przedłużonej przydatności do spożycia celem wsparcia rodaków żyjących na kresach, w trudniejszych warunkach niż w Polsce. Pamięć o bohaterach to także kartka z życzeniami świątecznymi.

Napis Rodacy Bohaterom

  • GRUDZIEŃ

Świąteczne życzenia dla osób niepełnosprawnych.

Akcja wysyłania kartek z życzeniami bożonarodzeniowymi dla dzieci ze szkół specjalnych lub ośrodków terapii zajęciowej.

Barbórkowy Turniej Tenisa Stołowego.

Wydarzenie sportowe z udziałem tenisowych reprezentacji szkół gminy Godów.  Przygotowanie tenisowej reprezentacji do zawodów gminnych, do roli zawodnika i sędziego. Zawody przebiegły w duchu fair play i w efekcie dostarczyły uczestnikom wydarzenia moc pozytywnych, sportowych wrażeń.

 

Taneczna przerwa

Inicjatywa  promująca zdrowie. Wspólny, integrujący społeczność uczniowską taniec w holu szkoły animowany przez dziewczyny z sekcji tanecznej.

„Taneczna przerwa” „Dance break” (1)

  •  STYCZEŃ

Akcje dla choryh dzieci

1. W 1. semestrze miała miejsce wielokrotna zbiórka plastikowych nakrętek dla chorych dzieci: Wiktorii, Oliwii i  Mikołaja. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek przeznaczono w przypadku Oliwii na rehabilitację, z kolei w przypadku Mikołaja na najdroższy lek świata - terapię genową.

Akcja charytatywna dla chorych dzieci - zebrane nakrętki

2. Zbiórka starych kluczy.

3. Akcja złotówka dla Mikołaja, chorego na SMA -  przeprowadzono zbiórkę do puszki.

Dokarmianie ptaków w zimie

Przejaw systematycznego troszczenia się o pożywienie dla ptaków w okresie zimowym na dziedzińcu  szkolnym. Karmnik dla ptaków wykonano w ramach wolontariatu.

Dokarmiamy ptaki (1)

Dokarmiamy ptaki (4)

Dokarmianie ptaków

 

LUTY

Pomoc w pracy w świetlicy szkolnej

Inicjatywa mająca na celu angażowanie się starszych uczniów w pomysłowe zajęcia na rzecz młodszych uczniów pod okiem dyżurnego nauczyciela. Inicjatywa długoterminowa.

Pomoc uczniów starszych w pracy świetlicy

MARZEC

Akcja segregacja

Różnorodne akcje przybliżające zagadnienie związane z segregacją odpadów: audycja radiowa, konkurs wiedzowy, happening ekologiczno - plastyczny, prezentacja na temat segregacji odpadów.

Akcja segregacja (11)

Akcja segregacja (5)

Zostań zajączkiem wielkanocnym

Świąteczna zbiórka dla dzieci ze szpitala onkologicznego w Zabrzu, Katowicach i Chorzowie nowych rzeczy, takich jak: zabawki, książki, artykuły szkolne, słodycze, gry planszowe, puzzle, soczki, jaśki, kocyki.

KWIECIEŃ

Dzień Ziemi

Z tej okazji przeprowadzono ekologiczny konkurs wiedzowy, wykonano plakaty o tematyce ekologicznej, zaprezentowano audycję radiową, opracowano krzyżówki ekologiczne.

Plakaty

Polsko-Czeski Turniej Tenisa Stołowego

Nasza społeczność zadbała o godne przyjęcie zaproszonych gości - o miłą i przyjazną atmosferę, pełną radości i sympatycznych akcentów. W pomoc wokół zawodów zaangażowani zostali wolontariusze.

Uczniowie biorący udział w turnieju

Dzień Marchewki

Prozdrowotne święto szerzące wśród uczniów wiedzę o wspaniałych właściwościach tego warzywa.

Prace uczniów z marchewką w tle

MAJ

Wolontariusze dla seniorów

Pomoc przy przeprowadzeniu zajęć z obsługi komputera dla seniorów. Współpraca z Centrum Aktywności Lokalnej w Gołkowicach.

Plakat

 

CZERWIEC

Konkurs literacki polsko-czeski

Obfitująca w rozmaite atrakcje, spektakularna uczta, nie tylko dla ducha, ale również dla ciała. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczennice w ramach wolontariatu.

Polsko -czeskie spotkanie z literaturą (9)

 

Podziękowania

Na koniec roku szkolnego 2022/2023 dziękujemy wszystkim Wolontariuszom za zaangażowanie, wrażliwość na potrzeby innych, otwarte serce, chęć działania, dzielenia się swoimi talentami, a przede wszystkim za poświęcony wolny czas. Szczególne podziękowania za wszystkie dobre i piękne uczynki kierujemy w stronę Wolontariuszy klas ósmych. Na pożegnanie życzymy Wam powodzenia i wytrwałości  w zmienianiu świata na lepszy.

Koordynator - Robert Głowa

Wolontariusze

 

 

do góry