Wizyta w Gołkowicach

Wizyta w Gołkowicach w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

W dniach 28 maja do 2 czerwca 2017 roku w ramach projektu pod tytułem „Kulturschock? Szok kulturowy?” miała miejsce w naszym gimnazjum polsko-niemiecka wymiana uczniów. Było to już drugie spotkanie gimnazjalistów z Gołkowic i Wolmirstedt, miasteczka niedaleko Magdeburga. 11 uczniów Kurfürst-Joachim-Friedrich-Gymnasium było goszczonych w polskich rodzinach. Po kwietniowej wizycie w Wolmirstedt nie było już tak dużo obaw ze strony uczniów.
Młodzież poznała się na tyle dobrze, że mogła przyjemnie spędzić tych kilka dni w naszej szkole i gminie. Goście z Niemiec zostali uroczyście powitani w murach naszej szkoły jak staropolska tradycja każe, chlebem i solą oraz koncertem szkolnego zespołu Decybela . Odbyło się też miłe spotkanie z pracownikami Urzędu Gminy Godów, w trakcie którego niemiecka młodzież miała okazję poznać najpiękniejsze i najatrakcyjniejsze miejsca naszej gminy. Gimnazjaliści z Wolmirstedt mieli okazję wziąć udział w Gimnazjalnym Dniu Projektów, w zajęciach lekcyjnych oraz warsztatach malarskich, tanecznych i sportowych.
W tym miejscu należy gorąco podziękować paniom Joannie Grzonce i Joannie Wawrzyczny za przygotowanie tak atrakcyjnych zajęć dla całej grupy projektowej. Miła atmosfera i dobry humor dopisywały też w czasie wspólnego ogniska oraz dyskotek, w trakcie których młodzież śpiewała piosenki polskie i niemieckie. Uczniowie wyjechali także na wycieczki do Krakowa oraz do Ustronia i Wisły. Mieli przez to okazję poznać polską kulturę i historię oraz podziwiać piękno Beskidu Śląskiego. Polsko-niemiecka wymiana uczniów była najlepszą okazją do bliższego poznania naszego sąsiada, do łamania stereotypów oraz do „szlifowania” języków obcych, angielskiego i niemieckiego. Mamy nadzieję, że jest to początek naszego partnerstwa z gimnazjum z kraju związkowego Sachsen-Anhalt.