Wizyta w Wolmirstedt

Wizyta w Wolmirstedt w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

W dniach od 2 do 7 kwietnia 2017r. grupa 12 uczniów naszego gimnazjum pod opieką nauczycieli języków obcych p. Romany Dudzic i p.Dawida Krzystały wzięła udział w polsko-niemieckiej wymianie uczniów. 11 uczniów z zaprzyjaźnionego Kurfuerst-Joachim-Friedrich-Gymnasium w Wolmirstedt (w Sachsen-Anhalt) gościło gołkowickich gimnazjalistów w swoich domach rodzinnych. W ciągu 6 dni mieli oni okazję zwiedzić stolicę Niemiec-Berlin, (tj. Bundestag, Bramę Brandenburską), miasto Magdeburg z przepiękną Katedrą św. Maurycego i św.Katarzyny oraz Zieloną Cytadelę (die Grüne Zitadelle), postmodernistyczny kompleks mieszkalny zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera. W Wolmirstedt uczniowie wraz ze swoimi opiekunami oraz grupą uczniów z Czech gościli także u burmistrza tego miasta. Najciekawszym wydarzeniem była jednak wizyta w fabryce samochodów Volkswagen w Wolfsburgu. Tam na własne oczy można było zobaczyć najdroższe auto na świecie-Bugatti Veyrona oraz inne, równie drogie samochody takie jak Porsche, Lamborghini, Audi, Seat i Škoda. Oprócz ciekawych wycieczek uczniowie uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych, w rozgrywkach sportowych oraz poznali dzień niemieckiej rodziny. Młodzież z Gołkowic bardzo szybko zaaklimatyzowała się w rodzinach swoich niemieckich kolegów, została tam naprawdę bardzo serdecznie przyjęta. Przez cały pobyt panował wesoły nastrój wśród uczestników wymiany, którzy komunikowali się w językach angielskim i niemieckim, a nawet polskim. W ostatnie popołudnie rodziny goszczące zorganizowały dla Polaków wieczorek pożegnalny, na którym wszyscy dobrze się bawili. „Była świetna zabawa przy niemieckiej muzyce, któż by pomyślał, że ona może być taka piękna. Nie mogło też zabraknąć naszego ukochanego Zenka Martyniuka i jego największych hitów” (Joasia D.)

W dniu wyjazdu, rano, przygotowane zostało wspólne śniadanie oraz prezentacja zdjęć z kilku spędzonych razem dni. Przy pożegnaniu nie brakowało łez w oczach niemieckich i polskich uczniów. Wyjazd był świetną okazją do praktycznego wykorzystania języków obcych.

A oto wypowiedzi uczestników:

• „Najwięcej przyjemności sprawiły nam spotkania w gronie nowo poznanych niemieckich przyjaciół. Były to miło spędzone chwile. Mino tak krótkiego czasu bardzo zżyliśmy się ze sobą. Nie wyobrażaliśmy sobie, że tak trudno będzie się rozstać”
  • „Najbardziej bałam się tego, że nie będę mogła porozumieć się z rodziną, u której mieszkałam. Na szczęście po pierwszym kontakcie, moje wątpliwości zniknęły. Pobyt minął bardzo szybko.”
  • „Moim zdaniem Magdeburg to jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. W Niemczech spodobali mi się gościnni ludzie oraz ładne dziewczyny. Uważam, że było to bardzo miłe przeżycie.”
  • „Wymiana polsko-niemiecka była jedną z najlepszych wycieczek na jakiej byłam, ponieważ nie była to tylko zwykła wycieczka, ale również integracja nas, jak i uczniów niemieckich. Szkoda, że to tak krótko trwało. Chętnie powtórzyłabym ten wyjazd. Teraz z niecierpliwością oczekujemy ich przyjazdu do nas.”
  • „Myślałam, że nie dam rady się dogadać, było inaczej. Język nie był problemem, a czas tam spędzony był lepszy, niż się spodziewałam.”

Wyjazd był dotowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Logo

„Dwa kraje, jeden cel! - łączymy młodych Polaków i Niemców” http://www.pnwm.org/